Čisti lice svaput dnevno
Iako loša higijena nije odgovorna za akne, čišćenje kože svejedno je nužno jer uklanja višak stanica kože, prljavštinu i masnoću koji mogu začepiti pore i stvoriti savršene uvjete za razmnožavanje bakterija.
Ne koristi sapun
Kad je koža masna i sklona nepravilnostima, želimo onaj "škripavi" učinak čistoće. No surfaktanti u nekim sapunima i drugim proizvodima koji se ispiru uklanjaju barijeru s površine kože i imaju alkalni pH što može uzrokovati iritaciju i ponovno pokrenuti tvorbu masnoće.
Biraj nježne micelarne vode
Ova tekstura koja se ne ispire uklanja samo višak masnoće i stanice s površine kože, a ostavlja lipide koji su joj neophodni. Neke micelarne vode čak su pojačane aktivnim sastojcima koji reguliraju sebum kao što je to cink. Određene maramice nude sličan učinak, ali moraju biti bez alkohola kako bi se izbjegla iritacija.
Ne trljaj
Kad koža ima začepljene pore, bubuljice i mitesere, proizvodi s abrazivnim eksfolijansima mogu se činiti primamljivima. No istina je da zrnca i ostale grube čestice u mnogim priuzvodima mogu nadražiti kožu i potaknuti unos bakterija.
Potraži sastojke poput cinka, salicilne kiseline ili LHA
U cjelini, što je manje sastojaka u sredstvu za čišćenje, to bolje - na taj se način minimizira mogućnost crvenila i reaktivnosti. No kad je riječ o ujednačenom tenu, potrebno je mnoštvo sastojaka. Cink regulira tvorbu sebuma, a salicilna kiselina i LHA pomažu u regulaciji stanične obnove i otčepljivanju pora.
Ovaj je članak predviđen samo u svrhu općeg informiranja. Potrebno je zatražiti savjet od stručnjaka prije početka novog režima ili načina ponašanja.