MOĆ
POKRETA

Tjelesna aktivnost korisna je ne samo za fizičko zdravlje, već i za mentalno zdravlje. 

Kako liječenje raka napreduje, postaje još važnije iskoristiti moć tjelovježbe. Ne samo da može poboljšati raspoloženje i izliječiti nesanicu, već može i ojačati mišiće, poboljšati ravnotežu i potaknuti vas da se krećete što je više moguće.

Važnost tjelovježbe za oboljele od raka, kako tijekom, tako i nakon liječenja, više je puta dokazana međunarodnim teorijskim studijama. AFSOS preporučuje planiranje, gdje je to moguće, dvije do pet sesija tjelesne aktivnosti u trajanju 10 – 20 do 40 – 60 minuta, plus zagrijavanje, odmor i hlađenje nakon sesija.Važno je odabrati aktivnost koja vam najbolje odgovara i u kojoj se najbolje osjećate.

Pilates je odličan primjer tjelesne aktivnosti niskog intenziteta. Pomaže u jačanju mišića, smanjenju stresa i umora, poboljšanju raspoloženja i potencijalno poboljšanju kvalitete svakodnevnog života.

ŠTO JE
PILATES?

Pilates je razvio Joseph Pilates, koji je vjerovao da su fizičko i mentalno zdravlje usko povezani. Svoju je metodu razvio inspiriran gimnastikom, boksom i grčko-rimskim hrvanjem. Cilj pilatesa je jačanje tijela s fokusom na snagu trupa kako bi se poboljšala opća kondicija i dobrobit.

Pilates je odličan oblik aktivnosti za početnike jer nudi pristupačne vježbe koje mogu voditi k drugim vrstama aktivnosti. Jednostavne vježbe snage mogu se izvoditi na podu, a možete koristiti i opremu za potporu ako ste početnik.

ODABERITE PILATES
PRIJE, TIJEKOM I NAKON
LIJEČENJA RAKA 

Redovite vježbe pilatesa mogu poboljšati držanje, mišićni tonus, ravnotežu i pokretljivost zglobova te smanjiti stres i napetost.

Na primjer, ako ste imali operaciju raka dojke, pilatesom možete ojačati mišiće ramena i srednjeg dijela leđa. Pilates možete vježbati u mnogo različitih položaja, ovisno o dostupnom vremenu i vašim sposobnostima. Uključuje vježbe dubokog disanja prsnim košem, koje mogu istegnuti ožiljkasto tkivo i potaknuti limfnu drenažu.

Osim toga, to skreće fokus s bolesnih dijelova tijela i usmjerava ga na ono što možete učiniti. Na taj vam način pomaže da cijenite pokrete koje vaše tijelo može napraviti i njegovu sposobnost zacjeljivanja.

Što ste aktivniji, to ćete više koristi iskusiti. Ne zaboravite se posavjetovati s liječnikom prije nego što se upustite u bilo koju aktivnost koja se smatra visokoučinkovitom.

QuestionMark_Desktop

JESTE LI
ZNALI?

lrp-oncology-2021-sitecore-during-during_scars-did_you_know_banner

Pilates vježbe možete izvoditi u čekaonici ili tijekom kemoterapije, ležeći, svjesno dišući.
Nekoliko jednostavnih vježbi dovoljno je za buđenje mišića i zglobova.